ATEF Şirkətlər Qrupu 1961-ci ildə fəaliyyətə başlayan Bakı Mayesiz Transformatorlar Zavodunun (BTZ) bazasında qurulub. Müəssisə keçmiş SSRİ məkanında müttəfiq respublikaları əsasən quru tip paylayıcı transformatorlarla təchiz edib.
1997-ci ildən təkmilləşməyə başlayan zavod çoxsaylı bölmələrə malik böyük sənaye qurumuna - ATEF Şirkətlər Qrupuna çevrilib. Mərkəzi ofisi Bakıda yerləşən şirkət hazırda yalnız Azərbaycanın deyil, onlarla ölkənin enerji təminatında yaxından iştirak edir.
Şirkət tərəfindən həyata keçirilən yenidənqurma işlərindən dərhal sonra yağlı tip transformatorların, eləcə də yeni nəsil GEAFOL izolyasiyalı quru tip transformatorların istehsalına sərmayə qoyulub. Güc transformatorları, yüksək və orta gərginlikli elektrik avadanlıqlarının istehsalı üzrə ixtisaslaşan şirkət sənaye, dəmir yolu, energetika və digər sahələr üzrə hazır eksklüziv həllər təklif edir.
Şirkət hazırda transformator, reaktor, paylayıcı qurğular, yarımstansiya komponentlərini, dəmir yolu kontakt şəbəkəsi detalları da daxil olmaqla, müxtəlif çeşidləri bazara çıxarır.
ATEF-in qüsursuz keyfiyyətə malik məhsulları ən müasir texnologiyalarının, eləcə də yüksək ixtisaslı kadrların əməyi nəticəsində ərsəyə gəlir.

История компании ATEF берет начало с Бакинского завода сухих трансформаторов, который был основан в 1961 году.
Предприятие, в основном, поставляло распределительные трансформаторы сухого типа в союзные республики бывшего СССР.
Завод после приватизации начал совершенствоваться с 1997 года, когда преобразовался в Группу Компаний ATEF – крупную производственную организацию с многочисленными подразделениями. Центральный офис расположен в столице Азербайджана – г. Баку.
Сразу после реконструкции компания сделала инвестиции в производство масляных трансформаторов, а также сухих трансформаторов нового поколения с литой эпоксидной изоляцией типа GEAFOL.
С тех пор Группа Компаний ATEF – лидер в производстве силовых трансформаторов, электрического оборудования для среднего и высокого напряжения. Предлагаются все этапы базовых и эксклюзивных проектов для энергетики, промышленности, железных дорог, коммунального хозяйства и других отраслей.
Мы тесно вовлечены в энергоснабжение и электрическую инфраструктуру не только Азербайджана, но и десятков других стран. Экспортируем на мировой рынок трансформаторы, реакторы, распределительные устройства, компоненты подстанций, контактной сети железных дорог и другие изделия. Безупречное качество продукции – следствие внедрения современных технологий и подтверждение высочайшей квалификации персонала.